„Podkarpacki Baltie 2019”

z1Ostatnie kilka miesięcy w naszej szkole dla trzech uczniów stało pod znakiem programowania w Baltie 3. W tym roku po raz pierwszy Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zorganizowało Wojewódzki Konkurs Tematyczny „Podkarpacki Baltie 2019”.
Nasza szkoła, jako jedyna w gminie przystąpiła do tego konkursu. Uczniowie klasy IIIb gimnazjum: Jakub Stanula-Kaczka, Maciej Dudek i Bartłomiej Zawiślak po raz kolejny mogli wykazać się umiejętnością programowania, która w obecnych czasach staje się jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy.

Konkurs został przeprowadzony w trzech etapach:

  • 22 marca etap szkolny (8 zadań, 90 minut, w szkole)
  • 26 kwietnia etap powiatowy (7 zadań, 90 minut, w szkole)
  • 20 maja etap wojewódzki (8 zadań, 120 minut)

Każdy z etapów odbywał się on-line. Ocena prac uczniów dokonana została przez oprogramowanie serwera platformy konkursowej. Ostateczny ranking zawodnika zależy od liczby i od średniego rankingu wszystkich poprawnie rozwiązanych zadań.

Etap wojewódzki odbył się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Komputerowego przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Po przywitaniu i omówieniu spraw organizacyjnych, 122 uczniów podzielonych na grupy rozpoczęło 120 minutową pracę. Konkurs polegał na pisaniu programów. Młodzi uczestnicy rozwiązywali zadania programistyczne używając języka Baltie.  Jest to program komputerowy stworzony przez Bohumira Soukupa z Czech do nauki programowania od najmłodszych lat. Środowiska programistyczne stworzone dla najmłodszych pozwalają na programowanie wizualne. Zamiast pisania poleceń program układa się z elementów przypominających klocki czy puzzle. Programowanie nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej, jest podobne do gry komputerowej. Uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i od razu oglądać rezultaty zmian, jakich dokonali.

Uczestnicy konkursu zmierzyli się z 8 zadaniami – problemami. Zadanie nr 4, które okazało się najtrudniejsze dla uczniów, Jakub rozwiązał najlepiej ze wszystkich uczestników konkursu. W zadaniu nr 5 też nie miał sobie równych. Jako jeden z ośmiu uczestników rozwiązał poprawnie wszystkie zadania konkursowe. Ostatecznie zajął 2 miejsce uzyskując tytuł laureata.

Oto wyniki konkursowych zmagań naszych uczniów:

Jakub Stanula-Kaczka                  laureat

Bartłomiej Zawiślak                      finalista

Maciej Dudek                                finalista

Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję wysokiego poziomu umiejętności informatycznych i programistycznych.